piątek, 15 kwietnia 2016

Gry i zabawy językowe dla dzieci młodszych

Przedstawiamy Państwu kolejne gry i zabawy językowe, które można wykorzystać w domu.

Jeśli nie znają Państwo języka angielskiego zachęcam do korzystania z „mówiącego słownika” na stronie www.diki.pl

1.Poproś dziecko, aby zbudowało kontury pociągu z klocków (rzut z góry). Do poszczególnych wagonów niech wkłada zabawki zgodnie z Twoją instrukcją, np. 
a red teddy bear, a yellow ball itp. . Słownictwo i przedmioty można dowolnie zmieniać np. ubrania, owoce, przybory szkolne itp.

2. Magiczna chusta – poproś dziecko o zamknięcie oczu/opuszczenie pokoju, następnie włóż pod chustę jakiś przedmiot, którego nazwę dziecko zna z lekcji języka angielskiego. Dziecko dotykając przedmiot przez chustę musi po kształcie odgadnąć przedmiot i nazwać po angielsku.

3. Z różnych obrazków, fotografii oraz zabawek utwórz zbiory, w których trzy elementy będą z tej samej kategorii, a jeden z innej, np. cztery fotografie: mamy, babci, dziadka oraz domu. Zadaniem dziecka będzie nazwanie przedstawionych elementów oraz wskazanie i nazwanie po angielsku tego, który nie pasuje.

4. .Mając zawiązane oczy, postaraj się narysować potwora według instrukcji dziecka (lub dziecko rysuje według instrukcji rodzica np. 
a big head, three hands, four feet, one eye itp.

5. Na kartce papieru po kolei raz dziecko, raz Ty, rysujcie owoce/zwierzęta/przedmioty, których nazwy chcecie utrwalić. Trzeba pamiętać, aby za każdym razem zwijać kartkę, aby druga osoba nie widziała, co jest na wcześniejszym rysunku. Tak długo rysujecie, aż cala kartka zostanie zwinięta. Potem ją otwórzcie i poproś dziecko o nazwanie rzeczy na rysunkach.

6. Pochowaj
 ilustracje przedstawiające produkty spożywcze w różnych miejscach pokoju i włącz jakąkolwiek piosenkę. Zadaniem dziecka jest odszukanie jak największej liczby ilustracji w czasie odtwarzania piosenki, a potem nazwanie widocznych na nich produktów. Potem zamieńcie się rolami. Wygrywa ta osoba, która uzbiera najwięcej ilustracji i prawidłowo nazwie widoczne na nich produkty.

7. Siądźcie wygodnie na dywanie w niewielkiej odległości od siebie. Dziecko rzuca piłkę do rodzica, mówiąc po angielsku nazwę członka rodziny, np. 
grandpa. Rodzic łapie piłkę i odrzuca ją z powrotem dziecku, powtarzając usłyszane słowo. Potem możecie się zamienić rolami. Zasada jest taka, że przy słowie family żaden gracz nie powinien łapać piłki. Wygrywa osoba, która się nie pomyli. W ten sposób można również utrwalić kolory (nie łapiemy piłki przy słowie black).

8. Napisz na plecach dziecka krótkie słowo, np. 
boy, girl, dog, cat, one, pink. Jego zadaniem jest odczytanie tego słowa. W następnej kolejce dziecko pisze wyraz na plecach rodzica, który odgaduje, co zostało napisane.

9. 
Gra Memory.
Do tej zabawy przydadzą się karteczki z wyrazami należącymi do różnych kategorii, np. nazwy krajów/ kontynentów, imiona, nazwy członków rodziny – wszystkie w liczbie parzystej i jednakowej wielkości. Karteczki należy rozłożyć tak, by wyrazy były zakryte. Następnie każdy z graczy odkrywa po dwie karteczki, starając się trafić na parę wyrazów z tej samej kategorii. Jeśli się to nie uda, odkłada karteczki z powrotem w to samo miejsce. Natomiast para karteczek pasujących do siebie zostaje odłożona na bok. Wygrywa ten, kto zbierze największą ilość kart.

10. 
Rozsypanka wyrazowa.
Na osobnych karteczkach rodzic pisze po 1 zdaniu (np. There are two lamps. I can play computer games.), a następnie rozcina je i miesza wyrazy. Zadaniem dziecka będzie ułożenie poprawnych zdań i przeczytanie ich. Ważne, aby nie mieszać wyrazów z dwóch zdań. Dlatego dobrze jest pisać każde zdanie na kartce innego koloru.

11. Pakowanie walizki.
Przygotowanie do wyjazdu i wspólne pakowanie walizki, połączone z przeliczaniem i nazywaniem części ubioru oraz ich kolorów (np. one blue sweater, four green socks).

12. 
Jaka to liczba?
W tej zabawie dziecko powinno siedzieć obok Ciebie, aby dobrze widziało ruchy ręki. Napisz ręką dużą
liczbę w powietrzu, zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co to za liczba. Dla ułatwienia pisz liczby w zakresie 1–10 lub 11–20.

13. 
Dopisz brakujące liczby.
Napisz na kartce liczby parzyste: 12, 14, 16, 18, 20 i poproś dziecko o przeczytanie ich po angielsku.
Następnie zadaniem dziecka będzie wpisanie brakujących liczb nieparzystych i przeczytanie ich.

14. 
Zabawa z piłką.
Podczas tej zabawy rodzic i dziecko powtarzają słownictwo z danej kategorii, np. summer/lato. Dziecko rzuca piłkę do rodzica mówiąc po angielsku słowo związane z latem (sunroller skatingswimming, itp.). Rodzic chwyta piłkę i dodaje kolejny wyraz po angielsku lub polsku. Kiedy grającemu braknie słów, może zawołać STOP i podać inną kategorię, np. sport.

15. Zabawa z kostką.



Do niej potrzebna jest kostka oraz kilkanaście ilustracji przedstawiających słownictwo związane z tematem tego rozdziału. Obrazki należy rozłożyć w pewnych odstępach w rzędzie na podłodze. Grający rzuca kostką i robi tyle kroków wzdłuż rzędu, ile oczek wypadło. Następnie zatrzymuje się i nazywa przedmiot przedstawiony na ilustracji. Po nim rzuca kostką kolejny uczestnik zabawy. Wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do mety. Dobrze jest, gdy jest więcej uczestników. Jeśli są tylko dwie osoby zabawę można powtórzyć i notować, kto ile razy wygrał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz